Kur gëzimi kthehet në tragjedi! Dy të ftuar me koronavirus infektojnë gjithë dasmorët e tjerë

Sidnej | Scott Maggs dhe Emma Metcalf ishin duke shijuar muajin e tyre të mjaltit në Maldive javën e kaluar, kur morën një mesazh se dy nga mysafirët e tyre të dasmës, e cila ishte zhvilluar vetëm pak ditë më parë, kishin rezultuar pozitivë me koronavirus.

Por ky ishte vetëm fillimi. Që nga e Premtja, 37 të ftuar nga dasma e çiftit Australian më 6 Mars kanë testuar pozitivë me koronavirus.

Çfti tregoi për “The Sydney Morning Herald Andrew Hornery” se ky lajm e ka kthyer “botën e tyre përmbys”.

“Ne thjesht nuk e dinim se do të ndodhte kështu”, – shtoi Maggs, 37 vjeç.

Çifti u testua pasi u kthyen në Sidnej dhe u zbulua se asnjëri prej tyre nuk kishte kontraktuar COVID-19.

“Është çmenduri”, i tha Maggs Heraldit. “Ne po puthnim dhe përqafonim njerëz tërë natën. Ne nuk mund ta shpjegojmë e lëre më ta besojmë”.

Australia ka pasur 791 raste të konfirmuara të koronavirusit deri më tani, sipas Qendrës së Burimeve Coronavirus të Universitetit të Mjekësisë Johns Hopkins. Shtatë persona kanë vdekur nga virusi në vend, dhe 26 njerëz janë shëruar.

Kryeministri Australian Scott Morrison urdhëroi vendin të mbyllte kufijtë e tij jo-rezidentëve dhe jo-qytetarëve të Premten. Dy ditë më parë, ai ndaloi “tubimet jo-thelbësore” të më shumë se 100 njerëzve.

Maggs dhe Metcalf, 36 vjeç, thanë që asnjë ndalim i tillë nuk ishte krijuar në ditën e dasmës së tyre.

“Australia ishte një vend shumë i ndryshëm sesa ai që është sot”, i tha Maggs Yahoo! Louise Cheer dhe Kristine Tarbert e Australisë. “Nuk kishte ndalime udhëtimi ose kufizime në tubime dhe ne kurrë nuk do t’i kishim vënë në rrezik njerëzit nëse do ta dinim atë që dimë tani“.

/Bulqiza.info/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu