Kursi i këmbimit/ Leku fiton pikë ndaj valutave kryesore

TIRANË- Në tregun e këmbimit valutor vendas, të martën leku fitoi pikë ndaj valutave kryesore, euros dhe dollarit amerikan, ndërsa humbi terren me paundin britanik dhe frangën zviceran, krahasuar me një ditë më parë.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euroja këmbehet me 123.43 lekë ose 0.11 lekë më pak se ditën e hënë.

Ndërsa monedha e gjelbër amerikane u zhvlerësua lehtë me 0.01 lekë dhe këmbehet me 101.60 lekë.

Paundi britanik u forcua sot në raport me lekun me 0.86 lekë dhe këmbehet me 138.00 lekë.

Franga zvicerane u ngjit në kuotën e 114.18 lekëve ose 0.06 lekë më shumë se një ditë më parë.

Aktorët e tregut shprehen se, luhatjet në tregun valutor i adreson ecurisë në bursat ndërkombëtare ndërsa faktor i rëndësishëm është edhe kërkesë oferta në tregun e brendshëm.

Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 101.60 -0.01
Euro EUR 123.43 -0.11
Poundi Britanik GBP 138.00 +0.86
Franga Zvicerane CHF 114.18 +0.06
Jeni Japonez (100) JPY 97.50 -0.08
Dollari Australian AUD 78.48 +0.10
Dollari Kanadez CAD 79.73 +0.19
Korona Suedeze SEK 12.27 -0.01
Korona Norvegjeze NOK 11.94 -0.01
Korona Daneze DKK 16.61 -0.01
SDR SDR 146.33 -0.51
Ari(OZ 1) XAU 189019.69 +1,134.16
Argjend(OZ 1) XAG 2585.72 +33.89
Juani Kinez (onshore) CNY 15.73 +0.04
Juani Kinez (offshore) CNH 15.74 +0.05
Lira Turke TRY 13.57 -0.14

/Bulqiza.info/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu