Kursi i këmbimit/ Monedhat e huaja forcojnë pozitat në raport me lekun

TIRANË- Në tregun e këmbimit valutor vendas, të mërkurën monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane u forcua me 0,74 lekë dhe këmbehet me 102,42 lekë, ndërsa euroja fitoi terren lehtë me 0,01 lekë dhe këmbehet me 123,57 lekë.

Paundi britanik krahasuar me një ditë më parë, u ngjit në kuotën 142,03 lekë, duke fituar 0,39 lekë më shumë se ditën e martë dhe franga zvicerane, ndryshe nga një ditë më parë  u zhvlerësua me 0,11 lekë dhe këmbehet me 114,46 lekë.

Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 102.42 +0.74
Euro EUR 123.57 +0.01
Poundi Britanik GBP 142.03 +0.39
Franga Zvicerane CHF 114.46 -0.11
Jeni Japonez (100) JPY 96.63 +0.01
Dollari Australian AUD 79.33 +0.03
Dollari Kanadez CAD 80.65 +0.13
Korona Suedeze SEK 12.31 -0.01
Korona Norvegjeze NOK 12.09 -0.08
Korona Daneze DKK 16.62 -0.01
SDR SDR 147.91 +1.41
Ari(OZ 1) XAU 183094.32 -2,452.36
Argjend(OZ 1) XAG 2774.10 -49.95
Juani Kinez (onshore) CNY 15.87 +0.12
Juani Kinez (offshore) CNH 15.90 +0.04
Lira Turke TRY 14.63 -0.05

/Bulqiza.info/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu