Google tejkalon Amazon, bëhet kompania e tretë më e vlefshme amerikane

UASHINGTON– Alphabet, kompania mëmë e gjigantit të kërkimit Google, ka kapërcyer gjigantin e shitjes me pakicë Amazon duke kapitalizuar tregun.

Të premten, Amazon u mbyll me 1,616 trilionë dollarë, kufiri i tregut të Google ishte 1,622 trilionë dollarë.

Kjo e bën Alphabet kompaninë e tretë më të vlefshme në tregun amerikan pas Apple dhe Microsoft.

Ndërsa Amazon është 1,613 trilionë dollarë aksione, kapitalizimi i tregut të Google është 1,632 trilionë dollarë që nga e hëna.

Apple kryeson me 2,101 trilionë dollarë, e ndjekur nga Microsoft me 1,912 trilionë dollarë, me prodhuesin e Windows-it që do të bëhet kompania e dytë amerikane pas Apple-it që thyen markën prej 2 trilionë dollarësh.

Kjo është hera e parë që Alphabet ka arritur të kapërcejë Amazon për sa i përket kapitalizimit të tregut në 16 muaj.

Krijuar në 2015, Alphabet është në thelb një kompani mbajtëse për Google, duke gjeneruar shumicën e të ardhurave dhe fitimeve të saj./atsh

/Bulqiza.info/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu