Me video, ky është avioni i parë në botë që ulet në Antarktidë

ANTARKTIDË – Një avion mallrash A340 është ulur për herë të parë në një pistë në Antarktidë.

Bëhet fjalë për avionin e mallrave të marrë me qira nga Wolf’s Fang, i cili dërgoi në Polin e Jugut ushqime që pushuesit atje. Kjo është hera e parë që një avion ulet në një pistë akulli pas një udhëtimi prej 2,800 miljesh që zgjati më shumë se 5 orë nga Cape Town.

Pista ku u ul avioni cilësohet se e nivelit C, që do të thotë se rrezikshmëria e udhëtimit është e lartë dhe vetëm pilotët e specializuar mund të udhëtojë atje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu